english

Grand prix
Valentin Druzhinin
Ukrajina


Lubomir Kotrha
Slovačka


Sergey Riabokon
Ukrajina


Branko Medak
Hrvatska
II. hrvatska karikatura


Maria Jose Mosquera Bacerio
Španjolska


Simon Mr
Slovačka


Posebna nagrada
Ivan Oslovar
Hrvatska
I. hrvatska karikatura


Posebna nagrada
Tomislav Ožanić
Hrvatska


Posebna nagrada
Mohammad Fiezbadi
Iran


Posebna nagrada
Carlos Augusto R. Nascimento
Brazil


III. hrvatska karikatura
Bojan Grlica
Hrvatska
9. MSK Čvorak 2002
Tema "Ljubav u šumi" - ništa lakše, ali to možda i nije bilo tako. Ovo potvrđuje popriličan broj karikatura koje nisu u svezi sa zadanom temom, odnosno dijelom pristiglih karikatura koje bi možda odgovarale i za neke podteme kao "Ljubav i lovac", "Ljubav i ekologija u šumi" i sl. To svakako ne umanjuje vrijednost i kvalitetu Međunarodnog salona karikature, pristiglih karikatura i njihovih autora. Karikature su na festivalskom nivou, što i potvrđuje i odaziv najvećih majstora karikature i njihova brojnost. Ni ova tema nije mogla proći bez karikatura blizanaca pristiglih s različitih strana svijeta.
Nakon pregledanih pristiglih karikatura, pomislio sam u sebi, što bih želio biti kada bih se ponovo rodio: šumar,
lugar, lovac, Pinokio, vuk...
Damir Novak
Predsjednik Prosudbenog odbora
MSK Čvorak 2002
   

Natječaj za IX. međunarodni salon karikature Čvorak 2002. raspisan je u veljači 2002. godine na temu LJUBAV U ŠUMI. Tema je zainteresirala 167 autora karikaturista koji su poslali 365 karikatura u raznim grafičkim i likovnim tehnikama. Karikature su pristigle iz 30 država širom svijeta (Europa, Azija, Južna Amerika i Australija).

Prva izložba održana je u Bjelovaru od 22. lipnja do 10. srpnja 2002. godine u Galeriji Gradskog muzeja u okviru četverodnevne bjelovarske turističke priredbe "Terezijana". Izložba će tijekom godine biti predstavljena u još nekoliko gradova Hrvatske, te u Slovačkoj (Rimavska Sobota).

Izložbu je organizirala Izdavačka kuća čvor iz Bjelovara u suradniji s Turističkom zajednicom Grada Bjelovara uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH, Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Bjelovara i brojnih pokrovitelja. Za izložbu tiskan je prigodni katalog s nagrađenim karikaturama (20 stranica), poster plakat u boji (48x68 cm), set od osam razglednica s karikaturama i knjiga karikatura Ljubav u šumi.


Izbor najbolje karikature

 
Kumsko vijeće 9.MSK Čvorak 2002.
Damir Bajs, župan Bjelovarsko-bilogorske županije
Đurđa Adlešić, gradonačelnica Bjeovara
Željko Ledinski, direktor Hrvatskih šuma
Mladen Medak, direktor Turističke zajednice Grada Bjelovara
Darko Horvat, direktor Tiskare Horvat
Dalibor Vlahović, direktor Tiskare Kalisto
Božidar Gerić, direktor Gradskog muzeja Bjelovar

Radno vijeće 9.MSK Čvorak 2002.

Ante Rade, dožupan Bjelovarsko-bilogorske županije
Valerija Mrkobrad, kustos Galerije Gradskog muzeja Bjelovar
Milan Presečan Arvay, upravitelj Šumarije Bjelovar
Stjepan Horvat, direktor Čvora
Branko Medak, karikaturist

Pokrovitelj 9.MSK Čvorak 2002.

Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Bjelovarsko-bilogorska županija
Grad Bjelovar
Hrvatske šume Zagreb
Turistička zajednica Grada Bjelovara
Tiskara Kalisto Bjelovar
Tiskara Horvat Bjelovar
Šumarija Bjelovar
Čvor Bjelovar


Prosudbeni odbor
Damir Novak, karikaturist, predsjednik Prosudbenog odbora
Zoran Tkalec, karikaturist, predstavnik HDK, član
Mladen Medak, karikaturist, Turistička zajednica GB, član
Miroslav Mrkobrad, novinar Hrvatskih šuma, član
Stjepan Horvat, glavni urednik Čvora, član

Prosudbeni odbor za najbolju hrvatsku karikaturu

Miroslav Barić, karikaturist i stručni suradnik Hrvatskih šuma
Miroslav Mrkobrad, glavni urednik časopisa Hrvatske šume
Milan Presečan Arvay, upravitelj šumarije Bjelovar
Ante Rade, dožupan Bjelovarsko-bilogorske županije
Tomislav Starčević, pomoćnik direktora Hrvatskih šuma
.: Sudionici 9. MSK Čvorak :.
ARGENTINA
Miguel H. Kozaczyszyn
AUSTRALIJA
Louis Postruzin
AUSTRIJA
Gustav Krippl
Klaus Pitter
BELGIJA
Philippe Bossens
Patrick Heymans
Frans Van Rompaey
Richard F. Vosters
BiH
Mehmed Imširović
Zijad Sakić
Rešad Sultanović
BJELORUSIJA
Oleg Goutsol
Yury Tylindus
BRAZIL
Joao B. De Azevedo
Leandro Dantas
Raimondo da C. Duarte
Carlos A. Fernandez
Alessandro B. Martins
Julio da Rocha Muniz
Carlos R. Nascimento
Arionauro Santos
Edilson N. Da Silva
BUGARSKA
Kosta Dragostinov
Tsocho Peev
Ilian Savkov
Anatoliy Stankulov
CIPAR
Husein Cakmak
ČEŠKA
František Kratochvil
Roman Kubec
Pavel Kundera
ENGLESKA
Don Campbell
Stephen Mumberson
HRVATSKA
Hrvoje Bilić
Sveto Bjelić
Miljenko Car
Frano Cebalo
Andrea Čaldarević
Krešimir Filipan
Branko Glas
Darijan Gotal
Tomislav Grbin
Bojan Grlica
Meho Hadžisejdić
Ivan Haramija
Borislav Hegedušić
Roko Idžojtić
Julije Jelaska
Borislav Josipović
Fedor Kritovac
Branko Medak
Mojmir Mihatov
Ivana Mijušković
Damir Novak
Ivan Oslovar
Tomislav Ožanić
Ivan Pereža
Branko Premužić
Predrag Raičević
Tanja Rebac
Krunoslav Sili
Antun Smajić
Petar Strinić
Slaven Šokčević
Drago Štefan
Božidar Vukelić
Vladimir Zemunik
Gostimir Živanić
IRAN
Mohammad Fiezabadi
Reza Kazemi
Majid Khosro Anjom
Seid Sadeghyi
Mosoud Z. Zardkhashoei
ITALIJA
Beppe Battaglia
Giovanni Beduschi
Emilio Isca
Danilo Paparelli
Pier Paolo Perazolli
Ugo sajini
Carlo Sterpone
Mario Tarizzo
Massimiliano Zorzan
IZRAEL
Andy Chaushan
Yefim Gammer
Gennady Litinsky
Yurio Ochakovsky
Vladimir Romanov
Sergey Sichenko
Michael Tetievski
JAPAN
Nokahara Mikio
KINA
He Xinmin
LITVA
Saulius Mudžionis
Vladimiras Beresniovas
MAKEDONIJA
Tode Blaževski
Spiro Džajkov
Miroslav Georgievski
Zlatko Krstevski
NIZOZEMSKA
Gerda de Jong
Willem Rasing
NJEMAČKA
Semiramis Aydinlik
Winfried Besslich
Ralf Bohme
Frank Hoffman
Wilfried Kufen
Wolfgang Schlegel
RUMUNJSKA
Silviu Bartis
Mihai G. Boboc
Pavel Constantin
Horia Crisan
Adrian Dragomirescu
Catalin Olaru
Julian Pena-Pai
Mihaita Porumbita

Gabriel Rusu
Liviu Stanila
Cristian Topan
RUSIJA
Dmitry Kononov
Pyotr Kulinich
Leonid Melnik
Igor Pachtchenko
Vladimir Semerenko
Igor Smirnov
SIRIJA
Raed Khalil
SLOVAČKA
Lubica Konkova
Anton Kotreba
Lubomir Kotrha
Peter Luko
Simon Mr
Jano Valter
SLOVENIJA
Milan Alašević
Stane Jagodić
Aljana Primožić
SRBIJA I CRNA GORA
Dragan Čekanović
Darko Drljević
Goran Milenković
Mileta Miloradović
Dragan Milutinović
Sran Stamenković
Vladimir Stevović
Divna Stevović
Zoran Zlatičanin
ŠPANJOLSKA
Jul Sanchis i Aguado
Maria J. Beceiro
Fernando B. Lopez
Luis M. Tarres
TURSKA
Murteza Albayrak
Erdogan Basol
Luftu u Cakin
Cam Omer
Cem Caylan
Can Guvenir
Mustafa Yildiz
UKRAJINA
Alexandr Avramenko
Sergei Donets
Valentin Druzhinin
Alexander Dubovsky
Mykola Kapusta
Vladimir Kazanevsky
Jurij Kosobukin
Sergey Krizhanovsky
Sergey Riabokon
Dmitry Skazhenik